خانه / مسابقات / اطلاعیه ها / معرفی ترجمه جدولی قرآن

معرفی ترجمه جدولی قرآن

“ترجمه جدولی قرآن کریم” برای نخستین بار توسط یک پژوهشگر علوم دینی به زبان فارسی ترجمه شد.

جهت دانلود ترجمه ی جدولی سوره ی بقره کلیک کنید.

“ترجمه جدولی قرآن کریم” به زبان فارسی به صورت کلمه کلمه توسط دکتر عبدالله خاموشی هروی ترجمه و از سوی انتشارات “شیخ الاسلام احمد جام” به تازگی منتشر شد.

این اثر حالت آموزشی دارد و خواننده به کمک آن علاوه بر ترجمه عبارات، با معانی واژگان قرآن نیز آشنا می شود. در این ترجمه، نخست، متن آیه با خط عثمان طه در یک سطرقرار می گیرد و در ذیل آن، جدولی درج شده است که در آن، هر یک از آیات بخش بخش می شود و ترجمه هر کلمه در زیر آن می آید و در سطر بعدی، ترجمه ادبی قرآن آمده است.

مترجم کوشیده است که ترجمه هر سطر از آیه در یک سطر گنجانده شود، و فقط در برخی آیات از این قاعده چشم پوشی کرده است. آن گونه که خود مترجم در مقدمه این قرآن آورده است، دلایل این کار “برهم نخوردن متن ادبی قرآن و شیریني آیه” بوده است.

دکتر عبدالله خاموش هروی که در رشته زبان و ادبیات عرب از دانشگاه مشهد فارغ التحصیل شده است، در مقدمه این قرآن از آشنایی و معرفت خود با قرآن که از مدرسه دینی فخرالمدارس هرات آغاز شده و در نهایت به کار ترجمه قرآن انجامیده است به خواننده معلومات داده است:
” ماهها و سالها از این گذشت و من پیوسته در اندیشه راهی برای دریافت بهتر معنی قرآن برای فارسی زبانان بودم، تا آن که گمشده ام را – یعنی ترجمه جدولی قرآن کریم- در میان اردو زبانان در پاکستان یافتم، کسانی که به حق برای آسان سازی دین رنج فراوان برده اند و بیشتر منابع دینی را از عربی به اردو ترجمه کرده اند و ما با این همه گستردگی زبان فارسی و حاکمیت هزارساله اش، یک دهم آن را ترجمه نکرده ایم.”

از ویژگی های مهم این ترجمه، تحت الفظی بودن آن است . مترجم معادل فارسی هر کلمه عربی را در پایین آن گذاشته است تا ترجمه بر محققین آسان باشد و برای نوآموزان زبان عربی که می خواهند دقیقا بدانند که کدام کلمه عربی در فارسی چه معنی دارد ساده باشد.

این روش ترجمه البته به صورت کلی مورد توجه تمامی مترجمین فارسی قرآن از همان آغاز قرار داشته است و مترجمین می کوشیده اند در آیاتی که از لحاظ دستوری مشکلی را احساس نمی کرده اند ترتیب کلمات قرآن را در ترجمه به هم نریزند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

حوزه های امتحانی۹۷

قابل توجه داوطلبین محترم مسابقه بزرگ ترجمه و تدبر در قرآن کریم حوزه های برگزاری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.